
În cadrul vizitei de lucru întreprinse în raionul Ștefan Vodă, secretarul de stat Vasile Șarban, a vizitat mai multe terenuri agricole din satele Crocmaz, Cioburciu și Slobozia. Scopul vizitei a fost evaluarea la fața locului a stării culturilor de câmp, afectate de lipsa precipitațiilor și de temperaturile extrem de ridicate din ultimele săptămâni.
Vasile Șarban a discutat cu fermierii din regiune și a constatat, împreună cu aceștia, că starea culturilor de grupa a doua – în special porumbul și floarea-soarelui – este una critică. Lipsa prelungită de precipitații și temperaturile ridicate din ultimele luni au afectat grav dezvoltarea plantelor. Deși în seara zilei precedente au fost înregistrate cantități reduse de ploaie, acestea nu au fost suficiente pentru a salva culturile. O bună parte a suprafețelor cultivate cu porumb este deja compromisă, iar în cazul florii-soarelui, plantele sunt într-o fază avansată de dezvoltare, cu calatidiile subdezvoltate, ceea ce afectează grav potențialul de producție.Dacă în perioada imediat următoare nu vor fi înregistrate precipitații semnificative, se așteaptă pierderi considerabile la ambele culturi.
Un exemplu relevant este gospodăria „Ecoalimentprim”, care administrează o suprafață de aproximativ 1050 hectare cultivate cu culturi de câmp. Fermierii de aici au menționat dificultățile întâmpinate în menținerea culturilor, dar și nevoia urgentă de investiții în sisteme moderne de irigare.
De asemenea, din cauza secetei, sunt afectate și plantațiile de prun, chiar și pentru recolta deja diminuată în urma înghețurilor târzii din primăvară. În aceste condiții, agricultorii își exprimă îngrijorarea și, în același timp, înțeleg tot mai mult importanța proiectelor de reabilitare a sistemelor de irigare și a respectării tehnologiilor moderne de cultivare.
„Am venit astăzi în Ștefan Vodă pentru a vedea personal care este situația din teren și pentru a discuta cu fermierii despre dificultățile cu care se confruntă. Este clar că avem de-a face cu o situație critică”, a declarat Vasile Șarban.
Totodată, oficialul a subliniat importanța accelerării proiectelor de reabilitare a infrastructurii de irigații și a aplicării tehnologiilor agricole adaptate noilor realități climatice. Fermierii încep să conștientizeze tot mai mult rolul esențial al acestor investiții, iar soluții precum tehnologia de conservare a solului No till, deși nu sunt miraculoase, oferă o anumită protecție culturilor în perioadele de secetă, menținând umiditatea în sol pentru o perioadă mai îndelungată.
Dialogul cu fermierii, colectarea datelor privind pierderile și promovarea soluțiilor durabile vor rămâne priorități ale ministerului în gestionarea efectelor schimbărilor climatice asupra agriculturii naționale.