
Inspectorii de mediu din Soroca au depistat, în cadrul unei razii de control, un caz de tăiere ilegală a arborilor din perdelele forestiere de protecție ale traseului Nimereuca–Cerlina.
În urma verificărilor, s-a constatat că au fost tăiați ilegal 32 de arbori de specia arțar, cu diametrele la cioată cuprinse între 8 și 20 cm. Acțiunea a provocat mediului un prejudiciu estimat la 3200 de lei.
Ca urmare a investigațiilor desfășurate de inspectorii de mediu, au fost identificați făptuitorii – doi locuitori ai satului Nimereuca. În privința acestora au fost întocmite procese-verbale cu privire la contravenție, conform prevederilor legislației în vigoare, fiind sancționați cu amenzi în mărime de 2500 de lei fiecare.
Masa lemnoasă rezultată în urma tăierilor ilegale a fost transmisă primăriei din Nimereuca pentru a fi luată la evidență contabilă, conform procedurilor legale.
Inspectoratul pentru Protecția Mediului reiterează importanța respectării regimului de protecție a perdelelor forestiere, acestea având un rol esențial în prevenirea eroziunii solului, protejarea infrastructurii rutiere și menținerea echilibrului ecologic.




















