
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat vineri, 20 martie, două inițiative educaționale și culturale, prin care își propune să facă lectura mai atractivă pentru elevi și să apropie școala de viața culturală contemporană. Pentru aceste inițiative, MEC alocă 7 milioane de lei, dintre care 6.5 milioane de lei pentru dotarea bibliotecilor școlare cu 60.000 de cărți noi și 500.000 de lei pentru activitățile noilor laboratoare literare CHILL Network.
„Ne dorim ca școala să fie un loc în care lectura nu este percepută doar ca o obligație curriculară, ci ca o experiență care îi ajută pe elevi să înțeleagă mai bine lumea și să se exprime. Prin aceste inițiative aducem literatura mai aproape de elevi și creăm contexte în care ei pot discuta, scrie, traduce sau interpreta texte, lucrând împreună cu profesori și profesioniști din domeniul cultural”, a declarat Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării.
Dotarea bibliotecilor școlare se va face pe parcursul anului 2026, în paralel cu lansarea laboratoarelor literare CHILL Network.
Primele laboratoare literare vor fi pilotate în municipiul Chișinău în 25 de școli și licee. Acestea vor fi selectate în urma unui concurs public, în cadrul căruia instituțiile vor depune dosarele de participare în format electronic la adresa: cancelaria@mec.gov.md.
„Începând cu 21 martie și până pe 21 aprilie, invităm instituțiile de învățământ general să depună dosarele de participare, care trebuie să conțină o scrisoare de intenție, conceptul laboratorului și numele profesorului coordonator al laboratorului literar. Învingătorii vor fi anunțați pe 30 aprilie”, a informat Adriana Cazacu, secretar de stat la MEC.
Dezvoltarea rețelei se va face în câteva etape, astfel încât inițiativa să se extindă treptat la nivel național.
„Alături de colegii mei din EUNIC Moldova ne-am asumat să dotăm această rețea de laboratoare literare cu o piesă de mobilier, o bibliotecă pentru care am identificat 100 de titluri de cărți ce trebuie să stea la baza oricărui laborator literar”, a subliniat Narcis Afrăsinei, directorul adjunct ICR „Mihai Eminescu”, cofondator al Festivalului Internațional de Literatură și Traducere.
Prezentă la conferința de lansare, Stella Avallone, ambasadoarea Austriei în Republica Moldova, și-a declarat sprijinul pentru acest proiect și a precizat că: „Vom contribui cu o colecție valoroasă de romane și opere ale unor laureați ai Premiului Nobel pentru Literatură, printre care Elias Canetti, Elfriede Jelinek și Peter Handke, dar și cu autorii Franzobel, Franz Kafka, Robert Musil, Ingeborg Bachmann, și mulți alții”.
În laboratoarele literare CHILL Network, elevii vor explora literatura dincolo de curricula școlară, prin activități de scriere creativă, traducere, jurnalism, teatru literar sau proiecte media.


















