
În perioada 03.04.2025 – 15.04.2025, pe teritoriul Republicii Moldova au fost înregistrate 2 focare de Pestă porcină africană (PPA): un focar la porci domestici, în localitatea Rădenii Vechi, raionul Ungheni și un focar la 9 cadavre de mistreți, în localitatea Lozova, raionul Strășeni.
Ținem să menționăm că, în perioada 2016 – 2025 pe teritoriul Republicii Moldova au fost depistate 265 de cadavre de mistreți infectați cu virusul Pestei porcine africane.
În focarele de Pestă porcină africană au fost introduse măsuri de carantină și stabilite zonele de protecție și supraveghere. Specialiștii efectuează controlul rezervoarelor sălbatice, controlul mișcării animalelor în interiorul țării și screening-ul porcilor domestici și al populațiilor de mistreți.
Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor avertizează că eminența riscului de apariție a focarelor de PPA, atât la porci domestici, cât și la mistreți, rămâne în continuare un pericol și, prin urmare, îndeamnă populația și toți fermierii să nu utilizeze resturile alimentare de origine animală în hrana porcinelor și să respecte, cu strictețe, măsurile de biosecuritate pentru a preveni răspândirea virusului.