
Astăzi, 14 noiembrie 2025, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a dat start campaniei naționale de prevenire a intoxicațiilor cu monoxid de carbon și a incendiilor în sezonul rece, cu genericul „Tu poți ceea de ce au nevoie”.
Campania de prevenire este adresată întregii populații, cu accent pe persoanele în etate, familiile social-vulnerabile, părinții cu copii minori și cetățenii din mediul rural care utilizează sobe sau instalații pe bază de combustibil solid ori gaze naturale pentru încălzirea locuințelor în perioada rece a anului.
Activitatea are drept scop reducerea riscului de intoxicații și incendii cauzate de exploatarea necorespunzătoare a sistemelor de încălzire și de neglijența în utilizarea surselor de foc.
Evenimentul de lansare a avut loc în cadrul unui briefing de presă organizat la casa de cultură din comuna Grătiești, municipiul Chișinău. La briefing au participat șeful Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, colonel al serviciului intern Aurel Baciu, șeful Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică, domnul Ion Moraru și primarul comunei Grătiești, doamna Olga Caraman, precum și asistenți sociali.
Oficialii au prezentat profilul de risc al persoanelor vulnerabile în sezonul rece și au subliniat necesitatea verificării aparatelor de încălzire, a sobelor și a instalațiilor conectate la gaze naturale.
Potrivit analizei IGSU, persoanele cele mai expuse riscului sunt cele din mediul rural, de gen masculin, cu vârste între 61 și 80 de ani, care locuiesc singure și utilizează sobe defecte. În același timp, un alt grup de risc îl reprezintă femeile singuratice de peste 65 de ani, care locuiesc în case particulare unde soba este principala sursă de încălzire.
Reprezentanții instituțiilor și ai autorităților publice locale au făcut apel la cetățeni să manifeste responsabilitate și empatie față de persoanele în etate, cele singuratice și cu necesități speciale, oferindu-le sprijin în utilizarea mijloacelor de încălzire.
După finalizarea briefingului, specialiștii IGSU au vizitat gospodăriile și casele oamenilor, oferind recomandări practice privind siguranța. Persoanelor în vârstă și celor cu nevoi speciale li s-a explicat importanța verificării sobelor, curățării coșurilor de fum, aerisirii încăperilor și respectării regulilor de protecție împotriva incendiilor.
Oamenii sunt îndemnați să evite păstrarea materialelor combustibile lângă sursele de căldură și să nu folosească lichide inflamabile la aprinderea focului.
Totodată, pentru evitarea intoxicațiilor în urma scurgerilor de gaze, cetățenii sunt rugați să apeleze doar la specialiști autorizați pentru montarea și întreținerea instalațiilor care funcționează pe bază de gaze naturale.
Persoanele în etate, cele singuratice sau cu nevoi speciale sunt îndemnate să solicite ajutorul membrilor familiei, vecinilor sau autorităților locale atunci când au nevoie de sprijin pentru verificarea și întreținerea mijloacelor de încălzire, pentru a-și proteja viața și locuința.
În cazul în care copiii locuiesc împreună cu persoanele în etate sau cu cei cu nevoi speciale, aceștia pot fi expuși riscurilor cauzate de neputința sau limitările adulților. Oamenii sunt rugați să acorde acestor familii asistență și atenție maximă pentru a preveni situațiile de risc în casele acestora.
Campania încurajează implicarea tinerilor și a vecinilor în sprijinul persoanelor în vârstă, celor singuratice sau cu nevoi speciale, pentru a le oferi ajutor la verificarea sobelor, aprinderea focului sau întreținerea instalațiilor de încălzire.
Prin campania „Tu poți ceea de ce au nevoie alții” IGSU își propune să crească nivelul de conștientizare și implicare a cetățenilor în asigurarea siguranței proprii și a celor din jur, contribuind la prevenirea și reducerea incidentelor tragice și a incendiilor provocate de neglijență sau nerespectarea regulilor antiincendiare în sezonul rece al anului.
Fiecare gest de atenție contează, iar asistența acordată la timp celor care sunt în nevoie poate salva vieți contribuind la o comunitate unită și sigură.
Conform datelor statistice ale IGSU pe parcursul anului 2024 au fost înregistrate 1392 de incendii, soldate cu 77 persoane decedate (inclusiv 3 minori), iar în anul 2025 au fost raportate 1574 cazuri de incendii în urma cărora au decedat 88 de persoane.
Totodată, în urma analizei efectuate de specialiștii IGSU din cauza nerespectării regulilor de exploatare a surselor de încălzit, în anul 2024 – 69 de persoane (inclusiv 28 de copii) au avut nevoie de îngrijire după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon, iar în anul 2025 – 60 de persoane (inclusiv 34 de minori).



















