
Cod Galben de incendiu cu caracter natural. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, avertizarea este valabilă pentru întreg teritoriul țării, în intervalul 27 iunie – 03 iulie.
În acest context, Primăria îndeamnă cetățenii să ia măsuri de protecție, și anume:
-Nu aruncați țigări aprinse în iarbă sau spații verzi – riscul de incendii este ridicat;
-Evitați aruncarea mucurilor de țigară în containerele de deșeuri, deoarece chiar și o mică scânteie poate aprinde deșeurile ușor inflamabile(carton, hârtie, lemn, plastic, pet, etc) în condiții de temperaturi extreme;
– Nu depozitați deșeuri inflamabile în containere materiale, precum vopsea, solvenți, uleiuri și alte substanțe care pot lua foc ușor;
– Dacă ați observat containere ce par a fi un pericol, de exemplu, fum, sau semne de căldură excesivă, contactați imediat autoritățile competente sau serviciile de urgență.
Facem un apel la responsabilitate din partea cetățenilor, deoarece fiecare acțiune contează și poate reduce semnificativ pericolele legate de valurile de căldură extremă, precum și să menținem un mediu urban sigur și curat pentru toți locuitorii Capitalei.
În cazul înregistrării situațiilor problematice, din cauza caniculei, oamenii sun îndemnați să sune la numărul unic de urgență 112.