
Peste 150 de elevi ai gimnaziului din localitatea Drăsliceni, raionul Criuleni beneficiază acum de un spațiu modern și incluziv, unde își pot dezvolta creativitatea, imaginația, gândirea critică și competențele digitale.
Potrivit unui comunicat, noua clasă multifuncțională le oferă copiilor, inclusiv celor cu cerințe educaționale speciale, șansa de a explora domenii variate: de la robotică și limbi străine, la artă și dezvoltare personală. Aici, educația capătă un sens mai larg: nu doar acumularea de cunoștințe, ci și formarea abilităților pentru viață – comunicare, empatie, responsabilitate și spirit de inițiativă.
Clasa multifuncțională a fost renovată și amenajată cu sprijinul Guvernului Elveției și al Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) Moldova, prin intermediul Alianței Asociațiilor de Băștinași din Moldova, în cadrul proiectului „Consolidarea coeziunii sociale prin participare incluzivă și cetățeni implicați”.
Inițiativa a fost cofinanțată de autoritățile publice locale din Drăsliceni, dar și de contribuțiile membrilor diasporei și ale comunității. „Dincolo de mobilierul modern și activitățile inovative, această clasă spune o poveste despre solidaritate – despre partenerii de dezvoltare, care au susținut inițiativa, despre părinții, profesorii, autoritățile locale, băștinașii din țară și de peste hotare, care au decis să investească viitorul copiilor lor”, subliniază Elizaveta Tentiuc, președința Asociației de băștinași „Comunitatea Dor”.
























