
Prima excursie organizată în cadrul Decadei „Memoriei și Recunoștinței” a fost organizată sâmbătă, 7 martie, la Chișinău, și a început din fața Gării Feroviare. Aproximativ 160 de elevi din raioanele din sudul țării, dar și din UTA Găgăuzia, au coborât din autobuze și s-au adunat în jurul Monumentului Deportaților, locul simbolic de unde, în urmă cu decenii, mii de oameni au fost urcați în trenuri și trimiși în Siberia.
Aici, tinerii au ascultat explicațiile istoricilor despre deportările staliniste și despre drama familiilor deportate. Pentru mulți dintre ei, aceasta a fost prima întâlnire directă cu acest spațiu al memoriei.
Programul a continuat cu vizite ghidate la Muzeul Național de Istorie a Moldovei și la Muzeul de Istorie Militară. Prin documente, fotografii și mărturii prezentate de ghizi, elevii au aflat mai multe despre contextul deportărilor și despre impactul acestora asupra societății din Republica Moldova.
La final, elevii au mers la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, unde au urmărit spectacolul „Dosarele Siberiei”. După reprezentație, aceștia au discutat cu actorii despre mesajul spectacolului și despre modul în care istoria poate fi transpusă pe scenă.
Excursia a fost prima dintr-o serie de patru activități educaționale organizate pe parcursul lunii martie, în cadrul Decadei „Memoriei și Recunoștinței”, desfășurate de Ministerul Educației și Cercetării în parteneriat cu Ministerul Culturii, Muzeul Muzeul Național de Istorie a Moldovei și Muzeul de Istorie Militară.
În săptămânile următoare, alte câteva sute de elevi din diferite raioane ale țării vor participa la excursii tematice organizate în cadrul decadei.
Pe parcursul lunii martie 2026, în cadrul decadei vor fi organizate 35 de conferințe științifice și metodico-didactice, în toate direcțiile de învățământ, cu participarea istoricilor, cadrelor didactice și elevilor. În instituțiile de învățământ profesional tehnic vor fi susținute lecții publice de către 15 experți naționali, care vor aborda teme precum Războiul pentru apărarea independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova, deportările, represiunile regimului totalitar sovietic și foametea organizată.
Următoarele excursii tematice vor fi organizate pe 14, 21 și 28 martie 2026, la fiecare dintre acestea urmând să participe câte 160 de elevi din opt raioane ale republicii.
Totodată, elevii din instituțiile de învățământ general și profesional tehnic vor avea acces gratuit la o serie de spectacole și evenimente cultural-artistice organizate în colaborare cu instituțiile de cultură din țară. Pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu” va fi prezentat spectacolul „Dosarele Siberiei” în zilele de 7, 10, 21 și 25 martie. Teatrul Fără Nume va găzdui reprezentațiile „Noaptea scrisă cu roșu” în zilele de 14 și 17 martie, iar Teatrul Național „Luceafărul” va prezenta spectacolul „1946” în zilele de 28 și 31 martie.
Scopul Decadei „Memoriei și Recunoștinței” este promovarea valorilor naționale, interculturale și universale. Inițiativa aduce în prim-plan trei evenimente istorice cu un impact major asupra memoriei colective din Republica Moldova: Războiul pentru apărarea independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova din 1992, deportările și represiunile sovietice, precum și foametea organizată de regimul totalitar sovietic în RASSM și RSSM în anii 1921, 1932-1933 și 1946-1947.
Printre organizatorii inițiativei se numără Ministerul Educației și Cercetării, Ministerul Culturii și Ministerul Apărării, în parteneriat cu Institutul de Istorie al Universității de Stat din Moldova, Agenția pentru Știință și Memorie Militară, Consiliul Memoriei, Agenția Națională a Arhivelor și Asociația Istoricilor din Republica Moldova „Alexandru Moșanu”.



















