
Două persoane au avut de suferit în urma nerespectării regulilor antiincendiare la exploatarea sobelor de încălzit.
Primul caz a fost înregistrat în amiaza zilei de 13 ianuarie 2026 într-o locuință din satul Trifăuți, raionul Soroca. Aici, un bărbat în vârstă de 66 de ani a primit intoxicație cu monoxid de carbon, emanat de la soba din locuință. În urma cercetărilor efectuate la fața locului, specialiștii IGSU au stabilit că canalul de evacuare a fumului era obturat cu depuneri de funingine, ceea ce a provocat eliminarea produselor de ardere în interiorul locuinței.
Bărbatul în stare conștientă, dar cu semne vizibile de intoxicație a fost preluat de medici și transportat la spitalul raional pentru îngrijiri medicale de rigoare. Incendiu în locuință nu s-a produs.
Un alt incident, cauzat de încălcarea regulilor de securitate la utilizarea sobei de încălzit, a fost înregistrat într-o casă de locuit din orașul Fălești. Cazul a avut loc în seara zilei de 13 ianuarie 2026 la ora 22:12.
Conform informațiilor în interiorul locuinței a izbucnit un incendiu, în urma căruia un bărbat în vârstă de 30 de ani s-a ales cu arsuri de gradul II pe suprafața corpului. Victima a fost transportată de echipajul de medici la spitalul raional, pentru îngrijiri necesare.
Incendiul a fost stins de populație până la apelarea echipelor de salvatori și pompieri. În urma cercetărilor s-a stabilit, că flăcările au izbucnit cel mai probabil în urma suprasolicitării sobei de încălzit locuința.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă repetat cetățenii să respecte cu strictețe regulile antiincendiare la exploatarea sobelor și altor surse de încălzit.
În vederea prevenirii intoxicațiilor cu monoxid de carbon este foarte important ca încăperile să fie permanent aerisite, iar canalele de evacuare să nu fie obturate. Mai mult, specialiștii recomandă evitarea suprasolicitării sobelor, în vederea prevenirii incendiilor și altor situații de risc.
Potrivit datelor statistice ale IGSU de la începutul anului 2026 au fost înregistrate 3 cazuri de intoxicație cu monoxid de carbon, în urma căror 5 persoane, inclusiv 3 copii au avut de suferit.



















