
A fost lansat oficial proiectul „Strategii educaționale reziliente comune pentru generațiile Z și Alpha”, finanțat de Uniunea Europeană în cadrul Programului Interreg NEXT România – Republica Moldova.
Datorită acestuia, toate cele 7 grădinițe din municipiul Ungheni vor fi dotate cu echipamentele necesare pentru cabinetele medicale.
Totodată, vor fi amenajate 2 săli senzoriale pentru copiii cu nevoi speciale în grădinițele „Guguță” și „Delia”, iar cadrele didactice vor fi instruite pentru acordarea primului ajutor.
Peste 60 de cadre didactice din grădinițe vor beneficia de cursuri online privind incluziunea socială, prevenirea și intervenția în caz de bullyng, managementul comunicării etc. Va fi elaborată, în comun cu partenerii din Iași, o strategie comună pentru creșterea rezilienței școlare.
Proiectul este implementat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” din județul Iași.
Bugetul total al acestuia este de 555.155 euro, din care municipiului Ungheni îi revine 310.714 euro.
Durata proiectului e de 18 luni și se va finaliza pe 20 decembrie 2026.